Wszystko co powinieneś wiedzieć o sufitach napinanych

Sufity napinane to poniekąd dość specyficzne sufity podwieszane. Są dobrym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zamaskować nieregularności powstałe na suficie albo zakryć rury, które szpecą pomieszczenie. Sufit napinany wygląda efektywnie i nic nie stoi na przeszkodzie, by dostosować jego kolorystykę i styl do wnętrza.

Charakterystyka sufitów napinanych

Podwieszany sufit złożony jest z płyt gipsowo-kartonowych zamocowanych do konstrukcji nośnej. Napinany sufit to specyficzny rodzaj podwieszanej wersji. Jednak niektórzy twierdzą, że są to zupełnie różne rozwiązania.

Sufity napinane, niekiedy nazywane naciąganymi, wykonane są z elastycznego materiału, najczęściej z PCV lub DPS. Ich montaż jest błyskawiczny, a wybór kształtów i stylizacji często jest sporym udogodnieniem dla inwestorów. Na rynku dostępne są, między innymi, sufity napinane lustrzane, matowe, transparentne i satynowe.

Sufity napinane nie tylko ukrywają nieestetyczny wygląd starego sufitu, ale też mogą optycznie powiększyć wnętrze. Taką możliwość daje opcja zastosowania struktury lustrzanej. Z kolei wysokie pomieszczenia mogą zostać optycznie obniżone. Podwieszane sufity często powodują wybrzuszenia, natomiast napinana wersja jest gładka i równa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć fantazyjne kształty, fale, łuki i wszystko, na co nie pozwoli technologia gipsowo-kartonowa.

Na rynku dostępne są również sufity napinane z nadrukiem UV – świecą i jaśnieją całą powierzchnią. Kolory i wzory są właściwie dowolne. Efekt można dodatkowo wzmocnić za pomocą taśm LED. Wiele firm oferuje sufity zamszowe, imitujące nocne niebo i wyspowe. Niektóre aranżacje, do których zostały użyte powłoki napinane potrafią zrobić piorunujące wrażenie.

Sufity napinane charakteryzują się dużą odpornością na wilgoć, drobnoustroje i grzyby czy pleśń. Ponadto inwestor otrzymuje efekt dodatkowej izolacji akustycznej, ponieważ doskonale wytłumiają dźwięki. Oświetlenie sufitowe w tym wypadku może być bardzo różnorodne. Są też łatwe w utrzymaniu czystości. Idealnie nadają się, nie tylko do prywatnych mieszkań, ale też do pomieszczeń usługowych, takich jak: przychodnie lekarskie, biura, hotele, banki. Traktowane są też jako element dekoracyjny w pubach, kawiarniach, dyskotekach i klubach. Ogromną zaletą sufitów napinanych jest ich szybki demontaż i możliwość wprowadzenia poprawek.

Ceny montażu sufitów napinanych są ustalane indywidualnie, przede wszystkim brane jest pod uwagę oświetlenie, wysokość montażu, wielkość powierzchni oraz inne zmienne.

Sufit napinany – cena

Odpowiedź na pytanie „Ile kosztuje sufit napinany?” wymaga wnikliwej analizy. Ze względu na specyfikę prac, usługodawcy oferują indywidualną wycenę.

Cena zależna jest od technologii wykonania oraz struktury sufitu. Dla przykładu – ceny sufitów lustrzanych mogą być wyższe niż matowych. Czasami zdarza się, że usługodawca usystematyzuje ceny i niezależnie od rodzaju sufitu napinanego, inwestor zapłaci za montaż taką samą kwotę. Cena podawana jest w przeliczeniu na metr kwadratowy, a dodatkowe elementy, takie jak faliste krawędzie, wewnętrzne wycięcie czy łukowy szef, podawane są w kwotach za metr bieżący.

Kwoty za metr kwadratowy materiału na napinany sufit oscylują w granicach 60 – 200 zł. Rozbieżność ta wynika z cennika materiałów. Sufit satynowy czy matowy to koszt około 70 zł, natomiast metalowy – 90 zł.

Zakup fotodruku znacząco podnosi cenę. Wówczas za metr kwadratowy inwestor zapłaci około 200 zł. Oczywiście do ceny sufitu trzeba doliczyć kwotę montażu. Ceny zaczynają się tu od 25 zł/m2.

Ceny sufitów napinanych zależą przede wszystkim od opcji dodatkowych. Szeroki cennik usług inwestor znajdzie w firmach usługowych.

Niektórzy producenci oferują sufity na wymiar, nie jest to popularne rozwiązanie, dlatego też rzadko spotykane. Sufit powstaje około tygodnia. Ceny zależne są od powierzchni i struktury. Sufit matowy to koszt około 650 zł netto (cena za sufit 2m na 2m). Natomiast sufit 3m na 4m kosztować będzie około 1200 zł. Usługodawcy czasami oferują usługę montażu osobno – w tym wypadku sprawdza się zasada „w pakiecie taniej”. Oddzielny montaż to koszt około 420 zł.

Ceny sufitów napinanych nie są niskie, jednak ich ogromne zalety sprawiają, że są coraz popularniejszym rozwiązaniem. Często firmy obniżają kwoty montażu, jeśli w jednym lokalu sufity mają zostać zainstalowane w kilku pomieszczeniach.

Warto zaznaczyć, że sufity podwieszane wcale nie są dużo tańszym rozwiązaniem, szczególnie, gdy inwestor zdecyduje się na nietypowe rozwiązanie.

Montaż sufitów napinanych

Sufity napinane i podwieszane powinna montować wyspecjalizowana firma. Jednak inwestor może go przeprowadzić we własnym zakresie.

Na początku należy zgromadzić wszystkie potrzebne narzędzie – oprócz tych standardowych przydadzą się też te bardziej profesjonalne. Dlatego też firmy usługowe bardzo często w swoich ofertach informują o posiadaniu niezbędnych narzędzi. Z całą pewnością potrzebne będą: wkrętarka, wiertarka, młotek, nagrzewnica gazowa, piła z tarczą aluminiową, szpachelki (łopatki montażowe) i niwelator laserowy.

Powłokę, z której wykonany jest sufit trzeba zamocować – właściwie rozpiąć na listwach aluminiowych. Listwy muszą zostać przymocowane do ścian. Mogą być też przytwierdzone do powierzchni betonowych, profili aluminiowych, ale również drewna czy glazury. Do glazury i szkła niezbędne są odpowiednie kleje, przy innych powierzchniach – kołki montażowe.

Aby odpowiednio rozpiąć folie PCV należy wykonać pomiar sufitu. Powłoki napinane muszą odpowiadać tym wymiarom. Niezbędna jest też nagrzewnica gazowa, by montaż został przeprowadzony prawidłowo. W pomieszczeniu, w którym ma zostać zamontowany sufit napinany, musi zostać wytworzona temperatura 50-65 stopni. Folia do napinania powinna zostać rozpięta na początku w narożnikach, dopiero potem należy ją napiąć i zamontować na listwach aluminiowych przy pomocy harpuna w połowie długości każdego z boków. Proces powtarza się do momentu, aż cała powłoka zostanie odpowiednio rozwieszona. Kiedy czynność ta zostanie wykonana, temperaturę w pomieszczeniu można zacząć powoli zmniejszać.

Samodzielny montaż jest możliwy, ale nie łatwy i przez to nie zalecany. Fachowcy, którzy mają w tym wprawę, zrobią to zdecydowanie szybciej i skuteczniej. Ponadto, koszty związane z zakupem dodatkowych narzędzi i urządzeń, niekoniecznie okażą się dużo niższe niż opłacenie specjalistów. Warto pamiętać, że ewentualne błędy popełnione w czasie samodzielnego montażu, wygenerują dodatkowe koszty, w wyniku czego sufit napinany może kosztować zdecydowanie więcej.

Zalety i wady napinanych sufitów

Sufity napinane doskonale maskują wszystkie instalacje, rury oraz nierówności sufitów. Doskonale sprawdzają się przy zastosowaniu rekuperacji, kiedy to całą instalację można ukryć za pomocą sufitów napinanych (więcej o rekuperacji przeczytasz tutaj)

Montowane są na profilach umieszczonych po obwodzie i rozpina się pomiędzy nimi specjalną membranę. Najczęściej jest to folia PCV. Rozpinanie folii odbywa się przez nagrzanie i naciąganie. Montaż takiego rodzaju sufitu przez fachowców jest szybki, jednak nie tak łatwy jak mogłoby się wydawać.

Ten rodzaj sufitów posiada wiele zalet. Przede wszystkim, nie obciążają stropu. Bez problemu można je zastosować w pomieszczeniach z niskim stropem, bo nie obniżają pomieszczenia, a wręcz mogą je optycznie podnieść. Sufity napinane są nieprzemakalne i niepalne. Warto zaznaczyć, że ich pielęgnacja nie jest skomplikowana – wystarczy zwykła woda z dodatkiem detergentu. Są gładkie, dlatego często określa się je mianem „tafli lodu”.

Rodzaje sufitów napinanych

Podwieszane sufity mają mocno ograniczony katalog rozwiązań. Sufity napinane dają różnorodne efekty finalne oraz mnogość możliwości aranżacyjnych – pomimo tego, że zazwyczaj wykonywane są tylko z jednego materiału.

Jedną z możliwości wyboru, jakie otrzymuje inwestor to lustrzane sufity napinane. Efekt odbicia lustrzanego, optycznie powiększa pomieszczenie. Jest to bardzo atrakcyjne wizualnie rozwiązanie, które dodaje wnętrzu elegancji.

Występują też sufity napinane podświetlane, które z powodzeniem zastępują tradycyjne oświetlenie sufitowe – świecą całą powierzchnią. W tym celu używa się technologii pasków LED, co umożliwia zastosowanie różnych wariacji kolorystycznych.

Sufity napinane występują też w wersji matowej lub metalicznej. Inwestor może zdecydować się również na sufity z nadrukiem, które zmieniają wnętrze nie do poznania. Współcześnie możliwy jest wybór dowolnego obrazka, nadrukowanego na folię. Na rynku można znaleźć również sufity napinane 3D, jednak jest to rozwiązanie najczęściej stosowane w klubach, restauracjach, pubach i dyskotekach.

Wielu producentów oferuje również sufity akustyczne, czyli sufity napinane ze specjalną perforacją, zapewniającą doskonałą izolację dźwiękową. Sprawdzają się one szczególnie w mieszkaniach, szkołach, biurach i salach konferencyjnych.

Obecnie stosowana technologia daje możliwość montażu sufitu w dowolnym rozmiarze i kolorze, ale także wykreowania zróżnicowanych pomysłów przestrzennych. Ten typ sufitów może przybierać formę konstrukcji łukowej, kulistej i wielopoziomowej.

Opinie o sufitach napinanych

Często na pierwszy rzut oka nie można ocenić produktu pod względem jego jakości. Podobna sytuacja dotyczy sufitów.

Podczas zakupu płyt gipsowo-kartonowych inwestorzy kierują się renomą producentów. W czasie zakupu sufitów napinanych należy sprawdzić czy posiadają deklarację producenta CE. To deklaracja zgodności z normami unijnymi w zakresie bezpieczeństwa oraz innych wymogów, jakie musi spełniać konkretny produkt.

Bardzo ważna jest gwarancja – kiedy wynosi ona 10 lat lub więcej, wówczas inwestor może mieć pewność, że powłoka jest trwała, wytrzymała i wykonana zgodnie z najnowocześniejszymi standardami. Jeśli konstrukcja została wyposażona w oświetlenie sufitowe w formie taśm LED, one także powinny podlegać, chociażby kilkuletniej gwarancji.

Dlatego tak ważne jest, by powłoki napinane były nabywane u producentów albo u oficjalnych autoryzowanych przedstawicieli i dystrybutorów.

Przed podjęciem decyzji o montażu sufitu napinanego czy podwieszanego, warto rozważyć, które rozwiązanie będzie korzystniejsze w naszej powierzchni mieszkalnej. Na przykład, kiedy strop ma zostać znacznie obniżony, lepszym rozwiązaniem może okazać się montaż sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych.

Montaż tego typu sufitów wymaga wprawy, dlatego warto zlecić go fachowcom. Źle przeprowadzony może wykluczyć postanowienia gwarancyjne i wygenerować dodatkowe, wysokie koszty. Ponadto sama konstrukcja może okazać się niestabilna i stworzyć zagrożenie dla mieszkańców.

Kiedy na napinanym suficie pojawiły się nieestetyczne marszczenia oraz zgnioty, oznacza to, że został wadliwie zamontowany. Oczywiście w przypadku podwieszanych sufitów, również może dojść do błędów – na przykład odstęp między wieszakami może być nieprawidłowy, albo wkręty mogą zostać osadzone zbyt głęboko. Często doprowadza to do deformacji sufitu i obniżenia wytrzymałości z konsekwencją dla bezpieczeństwa mieszkańców.

Niekiedy zdarzają się też wady fabryczne i nieprawidłowości w transporcie i magazynowaniu folii napinanych oraz płyt gipsowo-kartonowych. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na detale, by cały proces montażu sufitu napinanego mógł przebiec prawidłowo.